close
متخصص ارتودنسی
زندگی نامه فیثاغورث
loading...

پژوهشکده مرجع پژوهش دانش آموزان

فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان بزرگ ،درسال 582 پیش از میلاد در جزیره ساموس، واقع در یونان باستان متولد شد. پدرش تاجری اهل تیروس بود(تیروس امروزه در کشور ترکیه ...

آخرین ارسال های انجمن

زندگی نامه فیثاغورث

باقی بازدید : 348 سه شنبه 28 مرداد 1393 نظرات ()

فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان بزرگ ،درسال 582 پیش از میلاد در جزیره ساموس، واقع در یونان باستان متولد شد. پدرش تاجری اهل تیروس بود(تیروس امروزه در کشور ترکیه قرار دارد). او را از همان دوران کودکی به علم آموزی تشویق کردند و فیلسوفان آن دوران چون فیرکیدس و آناکسیماندر استاد او بودند. فیثاغورث در جوانی به سفرهای زیاد رفت و مدت بیست و دو سال از عمر خود را سفر کرد.او به سرزمین های مصر، بابل و ایران سفر کرد و در این سفرها اطلاعات زیادی کسب کرد.[...]

شناسنامه:
————————————————
نام : فیثاغورث

محل تولد : سالزبورگ

زادروز : ۵۸۲ پیش از میلاد

درگذشت : ۵۰۷ قبل از میلاد

تخصص : ریاضی

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/Pythagoras-2-e1408439712578.jpg

زندگی نامه:

فیثاغورث فیلسوف و ریاضیدان بزرگ ،درسال ۵۸۲ پیش از میلاد در جزیره ساموس، واقع در یونان باستان متولد شد. پدرش تاجری اهل تیروس بود(تیروس امروزه در کشور ترکیه قرار دارد). او را از همان دوران کودکی به علم آموزی تشویق کردند و فیلسوفان آن دوران چون فیرکیدس و آناکسیماندر استاد او بودند. فیثاغورث در جوانی به سفرهای زیاد رفت و مدت بیست و دو سال از عمر خود را سفر کرد.او به سرزمین های مصر، بابل و ایران سفر کرد و در این سفرها اطلاعات زیادی کسب کرد. آورده شده است که فیثاغورث، در ایران دانش مغان را آموخته است!همچنین نقل شده است که پولوکراتوس، پادشاه یونان، به آمازیس، فرعون مصر سفارش کرده تا او را به رموز علم خود آشنا سازند و فیثاغورث توانست به رموز کاهنان مصری دست یابد. او مدتها در مصر به علم آموزی پرداخت و سپس به سرزمین بابل رفت و در آنجا نیز به تحصیل علم پرداخت و در سال ۵۳۰ قبل از میلاد به یونان بازگشت.

او در زادگاه خود مدرسه ای را تاسیس کرد  و در آن مدرسه به تدریس دروس ریاضیات ، فیزیک، اخلاق و سیاست پرداخت. چون در این مدرسه جلسات سیاسی برگزار می شد سرانجام فیثاغورث ناچار به ترک یونان شد و به کراتون رفت و در آنجا مقیم شد.او در سال ۵۳۰ قبل از میلاد در کراتون یک مدرسه دیگر را بنیاد کرد که بعدا” شعبه های دیگری از آن در شهرهای جنوب ایتالیا تاسیس شد. در مدرسه کراتون نیز او از سیاست دوری نجست فیثاغورث و پیروانش اثر مهمی بر سیاست حاکم داشتند. اما با این همه با مخالفت های زیادی نیز روبرو بودند. نظرات ریاضی او با فلسفه و اعتقادات مذهبی درهم آمیخته بود. او بدون شک از پایه گذاران فلسفه و ریاضیات در جهان است. به اعتقاد فیثاغورث فلسفه موجب تصفیه و تذهیب روح می شد و روح با خدایان در ارتباط بود. او اعتقاد عمیق به قانون و پیروی از نظم اجتماعی داشت. او اعداد را مقدس می دانست به اعتقاد او هر چیز یک عدد بود. او هر را عدد سمبل و نشانه چیزی می دانست برای مثال عدد ده نشانه کمال بود.
در آن زمان کسی نظریه روشنی در ریاضیات نداشت و اینکه مبنای ریاضیات بر اساس استدلال استوار است در زمان او ناشناخته بود. در واقع تعریف جامعی از استدلال در دسترس نبود. فیثاغورث استدلال را وارد ریاضیات کرد و این از مهم‌ترین کشفیات علمی آن زمان می باشد.قبل از فیثاغورث، هندسه مجموعه از قواعدی بود که نتیجه تجارب و ادراک متفاوت بودند؛ تجارب و قواعدی که ارتباطی میان آن ها نبود!باور و تجسم ریاضیات بدون استدلال منطقی امروزه دور از تصور ما به شمار می آید.
فیثاغورث علاقه و استعداد وافری به موسیقی داشت .او ریاضیات هماهنگ ها را که مبنای موسیقی امروز غرب را تشکیل می دهد کشف نمود. بنیان فلسفه فیثاغورث بر آموزش راز اعداد قرار گرفته بود. به اعتقاد فیثاغورثیان، عدد، بنیان هستی را تشکیل می داد، علت هماهنگی و نظم در طبیعت اعداد بودند. عدد، قانون طبیعت بود که بر خدایان و بر مرگ حکومت می‌‌کرد و شناخت اعداد و رموز آنان،شرط دستیابی به هرگونه علم و دانش بود. هر چه در جهان وجود داشت،مظهری از اعداد بود و با رموز آن در هم آمیخته بود. پیروان نظریه او،فیثاغوریان نامیده می شدند. آنان در هر علم و دانش ارتباط با اعداد را ملموس می دیدند.
امروزه ما فیثاغورث را به جهت اصل مشهور او در هندسه می شناسیم.این اصل فرمولی است که در مورد نسبتهای اضلاع مثلث قائم الزاویه می باشد و بسیار مشهور است .این اصل یکی از قدیمی ترین اصلهای علمی زمان قدیم به شمار می رود. مربع وتر برابر است با مجموع مربع دو ضلع دیگر. a2 + b2 = c2
مفاهیم متعدد دیگری نیز مانند تصاعدهای حسابی و هندسی و عددهای مربع کامل نیز بر پایه افکار فیثاغورث بناگذاری شده اند.بر اساس همین مشاهده‌ها بود که مکتب فیثاغوری اعتقاد داشت همهٔ پدیده‌های جهان از ارتباطات معینی میان اعداد پیروی می‌کند .آنان میان فاصلهٔ بین اجرام آسمانی تا زمین نسبت‌های معینی را پیدا کردند و به همین دلیل به بررسی دقیق نسبت ها پرداختند. آنها علاوه بر نسبت حسابی و هندسی، نوعی بستگی به نام بستگی همساز یا توافقی معروف را نیز کشف نمودند.
سه عدد را به نسبت همساز گویند وقتی که وارون آنها به نسبت حسابی باشد. به زبان دیگر سه عدد تشکیل تصاعد همساز یا توافقی می‌دهند، وقتی وارون آنها تصاعد حسابی باشد.
مکتب فیثاغوری با اعتقاد به اعداد به بررسی و کشف ویژگی‌های اعداد پرداختند و مقدمه‌ نظریه اعداد را بنیان گذاشتند. با وجود این در مکتب فیثاغوری هم، مانند باور همه یونانی‌های آن زمان، عمل محاسبه دور از اعتبار خود، که به فلسفه مشغول بودند، می‌دانستند. آنها مردمی را که به کارهای معیشتی و عملی می‌پرداختند پست و خوار می‌شمردند و لوژستیک می‌خواندند. به عقیده فیثاغورسیان حساب والاتر از نیازهای بازرگانی بود و به همین مناسبت در مکتب فیثاغوری، حتی شمار عملی هم مورد توجه قرار نگرفت.
آنها تنها درباره ویژگی‌های اعداد کار می‌کردند. آنان ویژگی عدد را به کمک هندسه می یافتند. با این همه رواج نوعی دستگاه عدد نویسی در یونان، را نیز به فیثاغوریان نسبت داده اند. فیثاغوریان در این نوع عدد نویسی که از فینیقی‌ها ریشه گرفته بود، از حروف‌ الفبای فینیقی، برای نوشتن عددها استفاده نمودند: ۹ حرف اول الفبا برای عددهای از ۱ تا ۹، ۹ حرف بعدی برای نشان دادن دهگان (۱۰، ۲۰،…،۹۰) و ۹ حرف بعدی برای صدگان. برای آنکه حرف از عدد تشخیص داده شود، آنان بالای عدد خط کوتاهی می‌گذاشتند. برای نشان دادن عددهای بزرگ‌تر از نشانه‌های اضافی استفاده می‌کردند. وقتی نشانه‌ای شبیه ویرگول را جلو عددی می‌گذاشتند، به معنای هزار برابر آن بود، برای ده هزار برابر عدد، یک نقطه جلو عدد می‌گذاشتند. اما شهرت فیثاغورث بیشتر بخاطر ارائه همان رابطهٔ فیثاغورث در هندسه است. بعضی از ملل جهان او را به عنوان یکی از هفت فرزانه جهان می شناسند.
او و پیروان او تحت فشار فراوان قرار می گرفتند و سرانجام در سنین سالخوردگی فیثاغورث ناچار شد تا از کراتون نیز مهاجرت نماید. در مورد مرگ او روایت های مختلف نقل شده است.گفته شده است که بالاخره متعصبان مذهبی و سیاسی، توده‌های مردم را علیه او تحریک کردند و مخالفان،مکتب و معبد او را آتش زدند و او در سال ۵۰۷ قبل از میلاد در میان شعله‌های آتش جان سپرد. به روایت دیگر نقل شده است که وقتی او و پیروانش تحت فشار قرار گرفتند،او به علت تحت فشار قرار گرفتن پیروان خود اقدام به خودکشی نمود.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 83
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 25
 • آی پی دیروز : 36
 • بازدید امروز : 310
 • باردید دیروز : 84
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 525
 • بازدید ماه : 2,472
 • بازدید سال : 2,472
 • بازدید کلی : 463,351
 • کدهای اختصاصی