close
متخصص ارتودنسی
آیا شرکت زیمنس را می شناسید؟!
loading...

پژوهشکده مرجع پژوهش دانش آموزان

زیمنس ای جی درزمینه مهندسی الکترونیک و الکتریسیته فعالیت دارد. این شرکت، یک شرکت جامع تکنولوژی با فعالیت هایی در زمینه صنعت، انرژی و مراقبت های بهداشتی می ....

آخرین ارسال های انجمن

آیا شرکت زیمنس را می شناسید؟!

باقی بازدید : 708 چهارشنبه 22 مرداد 1393 نظرات ()

زیمنس ای جی درزمینه مهندسی الکترونیک و الکتریسیته فعالیت دارد. این شرکت، یک شرکت جامع تکنولوژی با فعالیت هایی در زمینه صنعت، انرژی و مراقبت های بهداشتی می باشد. زیمنس در شش زمینه فعالیت دارد: صنعت، انرژی، مراقبت های بهداشتی، سرمایه گذاری دارایی، خدمات و راه حل های تکنولوژی اطلاعات زیمنس و خدمات مالی زیمنس. صنعت، انرژی ومراقبت های بهداشتی در چهارده زمینه تقسیم می شوند. اتوماسیون صنعتی، تکنولوژی های حرکت و رانندگی، تکنولوژی های ساختمانی، قابلیت حرکت و روش های صنعتی مربوط به بخش صنعت می باشند.[...]

مقدمه:

زیمنس (به آلمانی: Siemens AG) بزرگترین شرکت چند ملیتی که مقر آن در مونیخ، آلمان، بزرگترین در اروپا در زمینه مدرن الکتریکی و الکترونیکی است. این شرکت در سال ۱۸۴۷ در برلین، آلمان، توسط ارنست زیمنس تاسیس شده‌است.

زیمنس یکی از بزرگترین شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سیستم‌های برق و ارتباطات و سیستم‌های کنترل الکترونیکی، لوازم برقی خانگی و همچنین در تجهیزات پزشکی و تهویه مطبوع، تلفن همراه و خانه و لپ تاپ است.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens-300x175.png

معرفی شرکت:
زیمنس ای جی درزمینه مهندسی الکترونیک و الکتریسیته فعالیت دارد. این شرکت، یک شرکت جامع تکنولوژی با فعالیت هایی در زمینه صنعت، انرژی و مراقبت های بهداشتی می باشد. زیمنس در شش زمینه فعالیت دارد: صنعت، انرژی، مراقبت های بهداشتی، سرمایه گذاری دارایی، خدمات و راه حل های تکنولوژی اطلاعات زیمنس و خدمات مالی زیمنس. صنعت، انرژی ومراقبت های بهداشتی در چهارده زمینه تقسیم می شوند. اتوماسیون صنعتی، تکنولوژی های حرکت و رانندگی، تکنولوژی های ساختمانی، قابلیت حرکت و روش های صنعتی مربوط به بخش صنعت می باشند. تولید برق فسیلی، گاز، نفت و انرژی قابل بازیافت، انتقال برق و توزیع آن مربوط به بخش انرژی است و نیز تکنولوژی اطلاعات، روش ها و راه حل های تشخیصی که مربوط به بخش مراقبت های بهداشتی می شود. در نوامبر ۲۰۰۹ شرکت زیمنس کنترل سود ۱۰۰ درصد در سیستم سولار سولل ( بیت شمش، سولل اسرائیل) با مسئولیت محدود را به دست آورد.

تاریخچه:
زیمنس در ۱۲ اکتبر سال ۱۸۴۷ توسط ارنست زیمنس تاسیس شده بود. وارنر این شرکت را در آغاز بنام Bauanstalt von Siemens & Halske در گارگاه خود افتتاح نمود. وارنر در سال ۱۸۴۸ نخستین و طولانی ترین خط تلگراف بین برلین تا فرانکفورت را ساخته و در سال ۱۸۵۰ برادر خود ویلیام زیمنس را به نمایندگی زیمنس در لندن گماشت. او پس از افتتاح نمایندگی در انگلستان، شروع به ساخت و راه‌اندازی خطوط و شبکه‌های مخابراتی در روسیه مشغول شد. در سالهای ۱۸۶۷ خط تلگراف بین لندن – کلکته را به پایان رسانید. در سالهای پس از این شرکت رشد و ترقی خود را با ساختن موتورهای برقی و لامپ ادامه داده و در سال ۱۸۹۷ نام شرکت از Bauanstalt von Siemens & Halske به (S&H) تغییر کرد. در سال ۱۹۱۹ شرکت زیمنس با همکاری دو شرکت دیگر به طور مشترک شرکت اوسرام OSRAM بنیان نهادند و در سال ۱۹۲۳ شرکت‌های فرعی و زیر مجموعه آن در ژاپن تأسیس گشت.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_logo1-300x68.png

زیمنس از گذشته تا به امروز:

ماجرا از جایی شروع شد که آقای Werner Siemens که فرزند چهارم یک خانواده ۱۶ نفری کشاورز بود همراه با دوستش Johan Georg Halske موفق به اختراع دستگاه تلگرافی شد که در آن از یک سوزن برای سوراخ کردن کاغذ استفاده می شد (جالب است بدانید وسایل مورد استفاده در تهیه این دستگاه عبارت بود از یک جعبه سیگار و مقداری سیم مسی).آنها سپس در روز دوشنبه یکم اکتبر سال ۱۸۴۷ برابر با نهم مهر ۱۲۲۶ خورشیدی شرکتی را به ثبت رساندند که هدفش توسعه و استفاده از این اختراع بود. این شرکت ۱۲ روز بعد مالک اولین کارگاه خود شد.
دیری نپایید که پیاده سازی اولین خط طویل ارتباطی در اروپا به طول ۵۰۰ کیلومتر از برلین تا فرانکفورت به این شرکت پیشنهاد و واگذار شد.
برادران آقای زیمنس به نام Sir William در انگلستان و Carl در روسیه به معرفی شرکت خانوادگیشان پرداختند که منتج به عقد قرارداد برقراری خطوط تلگراف روسیه در سال ۱۸۵۰ شد، شبکه ای بطول ۱۰۰۰۰ کیلومتر که در مدت ۲ سال به مدیریت Carl عملیات اجرایی آن به اتمام رسید همچنین راه اندازی شبکه کابل ۱۱۰۰۰ کیلومتری از لندن تا کلکته (که از تهران هم عبور میکرد) و از ایرلند تا نیویورک از دیگر نتایج تلاشهای برادران زیمنس است.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_indolinie_station.jpg

ایستگاه مخابره تهران در سال ۱۸۸۰

از دیگر اختراعات آقای زیمنس می توان به تولید سیم پیچ متحرک در سال ۱۸۷۷ اشاره کرد که در سال ۱۹۲۰ توسط آزمایشگاه بل در بلندگو ها استفاده شد.
در سال ۱۸۸۱ مولد برق (از توربین آبی) آقای زیمنس برای روشن کردن اولین سری روشنایی الکتریکی معابر در شهر Godalming انگلستان استفاده شد،
همچنین آقای زیمنس را پدر اتوبوس برقی می نامند که اولین بار که در سال ۱۸۸۲ ساخته و آزمایش شد. در سال ۱۸۸۸ فردریش سوم، امپراطور آلمان وی را به طبقه نجیب زادگان ارتقا داد که از این پس نام وی به Werner von Siemens تغییر یافت. او در روز ششم دسامبر ۱۸۹۲ جهان را بدرود گفت.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_ernst_werner_von_siemens.jpg

در سال ۱۹۱۹ شرکت زیمنس و Halske همراه با دو شرکت دیگر Osram، معروفترین تولید کننده لامپ را تشکیل دادند.
در سال ۱۹۲۰ دستگاه فاکسیمایل معرفی شد و در سال ۱۹۲۷ خط ارتباطی برلین-وین با استفاده از دستگاههای زیمنس همراه با Karolus و Telefunken راه اندازی شد.
در دهه ۵۰ شرکت زیمنس به تولید رایانه، نیمه هادی ها، ماشین های لباسشویی و دستگاه تنظیم ضربان قلب پرداخت؛
در ۱۹۶۴ مرکز ارتباط ماهواره ای تلفن در Bavaria بدست زیمنس احداث شد که امروزه بزرگترین در نوع خود است.
در ۱۹۸۰ اولین سوییچ تلفن دیجیتال زیمنس تولید شد؛
در سال ۱۹۸۸ این شرکت همراه با GEC؛ Plessey شرکت امنیت و فن آوری انگلستان را بدست آوردند و زیمنس تحت عنوان Siemens Plessey بازار سیستم های هوانوردی، رادار و کنترل ترافیک را در دست گرفت.
در سال ۱۹۹۷ زیمنس اولین تلفن همراه دارای نمایشگر رنگی را به جهان معرفی کرد.
در سال ۲۰۰۴ این شرکت تولید زمان سنج های مسابقات فرمول یک را به دست گرفت.
در آوریل ۲۰۰۷ بخش های ارتباط ثابت و سیار زیمنس با بخش های مشابه نوکیا ادغام و شرکت “شبکه های نوکیا زیمنس” شکل گرفت.
در حال حاضر Peter Löscher مدیریت زیمنس را برعهده دارد.
از مهمترین محصولات این شرکت میتوان به لوکومتیو، دستگاههای پلیر خانگی، سوییچ های تلفن، تلفن های همراه، دستگاههای کنترل نیروگاهی، تجهیزات شبکه های تلفن همراه، توربین های بخار، میکرو کنترلر ها و دستگاه MRI اشاره کرد.
اندکی در مورد تلفن های همراه:
تولید اولین تلفن همراه زیمنس به ۱۹۸۵ و با نام Mobiltelefon C1 باز میگردد، اولین تلفن GSM در سال ۱۹۹۴ با نام S1 به بازار عرضه شد،(همانگونه که گفته شد) در سال ۱۹۹۷ S10، اولین تلفن همراه رنگی جهان با قابلیت نمایش رنگهای سبز، آبی، قرمز و سفید توسط این شرکت ارائه شد.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_s10-217x300.jpg

در سال ۹۹ ، SL10 ، اولین تلفن کشویی این شرکت معرفی شد،

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_sl10.jpg

پس از خرید بخش تلفن همراه شرکت Bosch در سال ۲۰۰۰ زیمنس اولین تلفن همراه با قابلیت پخش MP3 و کارت حافظه را تحت عنوان SL45 معرفی کرد (البته عده ای معتقدند که ۵۵۱۰ نوکیا مالک این عنوان است).

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_sl45_mp3-179x300.jpg

در سال ۲۰۰۳ SX1 تنها گوشی سیمبین زیمنس به بازار معرفی شد، پلت فرم این دستگاه نسخه توسعه داده شده پلت فرم ۱٫۲ سری ۶۰ نوکیا، اما چیزی بسیار فراتر از رقیبش ۶۶۰۰ است که حتی یک نگاه هنگام زنگ خوردن گوشی برای مسجل شدن این مطلب کافی است، Active Standby البته نه به شکلی که شما در ذهن دارید و بازی Mozzies بهترین بازی سال و قابلیت پخش MP3 با صدایی بسیار واضح از دیگر ویژگی های این گوشی به شمار می آیند.
من همراه با دو تن از دوستانم صدای این گوشی را با ۶۶۳۰ و N90 مقایسه کردیم، تصور می کنید نتیجه چه بود؟ شاید باورش مشکل باشد اما هر سه نفر اعتقاد داشتیم صدای این گوشی به مراتب واضح تر از دو گوشی نوکیاست! (همانگونه که در مقایسه N95 و I-Mate بیان شد) در واقع از نظر وضوح صدا تنها رقیب این گوشی در محصولات، نوکیا N95 خواهد بود!

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_sx1_00-173x300.jpg

از ویژگی های سخت افزاری این گوشی میتوان به طراحی منحصر بفرد، پشتیبانی از کارت حافظه تا ۱ گیگابایت همراه با Hotswap، توانایی فیلمبرداری بدون محدودیت و رادیو FM اشاره کرد. سال ۲۰۰۳ با عرضه سری بسیار زیبای Xelibri تلفن های زیمنس به پایان رسید، گمان میکنم تصاویر، گویا تر از هر توضیحی باشد.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_xelibri_6-228x300.jpg

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_xelibri_8-198x300.jpg

سال ۲۰۰۴ شاهد یکی دیگر از منحصر بفرد های زیمنس بود : SK65

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens_sisk65-276x300.jpg

SX66 گوشی ویندوز زیمنس را هم نباید از یاد برد.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens-sx66-181x300.jpg

سال ۲۰۰۵ همراه بود با عرضه SXG75 اولین تلفن همراه زیمنس با قابلیت GPS.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemens-sxg75-300x295.jpg

در این سال شرکت تایوانی BenQ بخش تلفن همراه زیمنس همراه با لایسنس استفاده از نام این شرکت به مدت ۵ سال را خرید. سال بعد اولین تلفن همراه با نام BenQ-Siemens به بازار عرضه شد. همچنین واحد آلمانی، اعلام ورشکستگی کرد.

بنیانگذار:
ورنر زیمنس، چهارمین فرزند از ۱۴ فرزند یک کشاورز اجاره نشین بود که در عصر تحول صنعتی به‌دنیا آمد. از همان ابتدا به رشته برق علاقه‌مند بود و در سال ۱۸۴۷ همزمان با ساخت یک پوینتر تلگراف، با یوهان هالسکه، شرکت مشترک تلگراف زیمنس – هالسکه را تاسیس کرد. شرکت در دهه ۱۸۵۰، سفارش ساخت شبکه تلگراف کشور روسیه و سپس انگلستان را دریافت کرد. در سال ۱۸۶۶، زیمنس براساس کارهای فارادی اصول دیناموالکتریک را کشف کرد و مسیر استفاده از الکتریسیته به‌عنوان مولد قدرت را هموار کرد. حوزه مهندسی قدرت با همت او شکل گرفت و نام او با مهندسی برق مترادف گشت. نام آلمانی که توسط او ابداع شد الکتروتکنیک (Electrotechnic) بود. برهمین اساس اولین قطار برقی در برلین در سال ۱۸۷۹ راه‌اندازی شد. سال بعد اولین بالابر برقی و پس از آن اولین پله برقی در آلمان به‌کار گرفته شد. ورنر زیمنس علاوه بر آنکه یک فرد علمی و صنعتی و فنی بود و در کسب و کار شم ویژه‌ای داشت، یک سیاستمدار نیز محسوب می شد. شعار او این بود که «من آینده را به پیشرفت زودگذر نمی فروشم».

مدیرعامل:
از سال ۲۰۰۵، کلاس کلاینفیلد به سمت مدیریت عامل شرکت زیمنس منصوب شد. او یازدهمین مدیرعامل شرکت محسوب می شود. قبل از آن، کلاینفیلد عضو کمیته اجرایی شرکت بود. او پس از ورود به زیمنس در ۱۹۸۷ در حوزه‌های فروش و بازاریابی و سپس برنامه‌ریزی استراتژیک مشغول به کارشد. کلاینفیلد که دارای دکترای مدیریت استراتژیک است، ارزشها را بنیان کار شرکت می‌داند. او معتقد است دانش فنی کارکنان و کار تیمی اصلی‌ترین مزایای رقابتی شرکت محسوب می‌شوند.
او برنامهFit 4 More را برای رشد شرکت دنبال می کند که بر چهارعامل عملکرد، تعالی عملیاتی، تعالی افراد و مسئولیت‌پذیری شرکت تکیه دارد. این برنامه اهداف روشن را تنظیم کرده است و شاخصهای مورد نیاز برای شتاب بخشیدن به تجدید استراتژی شرکت را جهت رشد پایدار تعریف می کند. این برنامه یک رویکرد جامع به بهبود بهره‌وری و ارزش در شرکت است.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/siemenslogo-300x168.jpg

چشم‌انداز:
چشم‌انداز شرکت زیمنس چنین است: عرضه‌کننده نوآوریهای جهشی، ارائه‌دهنده مزیت رقابتی به مشتریان و خلق ارزش پایدار.

تحقیق و توسعه:
حوزه فعالیتهای تحقیق و توسعه در زیمنس بسیار گسترده و متنوع است: مواد نوین، روشهای بیومتری، تجهیزات نوین آنالیز در پزشکی، بهداشت دیجیتال، ماشینها و شبکه‌های هوشمند، نرم‌افزار، فناوری حسگرها، منابع نوری جدید، روبوت‌ها، انرژی‌های تمیز، خدمت از راه دور و تدارکات و پشتیبانی. در ۱۰۰ سال گذشته، محققان زیمنس اولین لامپ پایدار را برای استفاده در فیلامان روشنایی ابداع کردند. ۳۰ هزار مهندس نرم افزار در زیمنس به‌کار مشغول هستند. تعداد ثبت اختراع محققان شرکت در سال ۲۰۰۵ بالغ بر ۸۸۰۰ بوده است.
در سال ۲۰۰۶، ۱۰۴۱۰ اختراع از جانب زیمنس به ثبت رسیده است. بدین ترتیب از لحاظ تعداد ثبت اختراع، شرکت زیمنس در آلمان رتبه اول و در اروپا دوم و در آمریکا، دهم را داراست. هزینه تحقیق و توسعه، در سال ۲۰۰۶ در زمینه محصولات و سیستم‌های جدید ۷/۵ میلیارد یورو بوده است. از این مقدار، ۲۸ درصد در اطلاعات و ارتباطات، ۱۹ درصد اتوماسیون و کنترل، ۲۰ درصد حمل ونقل، ۱۶ درصد پزشکی، ۹ درصد قدرت و ۴ درصد روشنایی بوده است.
فرایند تحقیق و توسعه در زیمنس جهانی است. مراکز اصلی آن در آلمان، آمریکا، اتریش هندوچین مستقر هستند. از ۱۵۰ مرکز تحقیق و توسعه، بیش از نیمی از آن در خارج از آلمان قرار دارد. حدود ۵۰ هزار نفر کارکنان تحقیق و توسعه در ۴۰ کشور جهان پراکنده هستند.

فرهنگ و ارزشهای سازمانی:
ارزشهای اصلی در زیمنس شامل اصول شرکت و سیستم‌های مدیریتی است. هدف شرکت مستحکم ساختن ارتباط با مشتریان است. شرکت، نیاز مشتری را در مرکز فعالیتهای خود قرار داده و معتقد است، موفقیت شرکت به موفقیت مشتریان شرکت وابسته است و بدین دلیل مشتریان را قوی می‌کند تا قدرت رقابتی خود را حفظ کند.
کلید سیستم مدیریت زیمنس عبارت است از نوآوری، مشتری‌مداری و رقابت جهانی. شرکت نوآوری را به پیش می‌برد تا آینده را بسازد. کارکنان را توانمند می‌سازد تا به عملکرد کلاس جهانی دست یابد. مسئولیت اجتماعی را می‌پذیرد تا به پیشرفت جامعه کمک کند. ارزشهای شرکت را تقویت می‌کند تا فرصتهای جدید رشد فراهم شود. شرکت، ارزشها را برای همه کارکنان فرمولی کرده و آن را به‌عنوان اساس فعالیتها قرار داده است. راهنمای اخلاق کسب وکار شرکت در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. این ارزشها جزئی از قرارداد هریک از کارکنان است.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/SiemensErsatzLogo.jpg

منابع انسانی:
توزیع جغرافیایی ۴۷۴,۹۰۰ تن کارکنان شرکت چنین است: آلمان ۳۴ درصد، اروپا (غیر از آلمان) ۲۷ درصد، آمریکا ۲۱ درصد، آسیا پاسفیک ۱۵ درصد و آفریقا و خاورمیانه ۳ درصد. ۲۷ درصد کارکنان زن هستند. ۱۰ درصد مدیران شرکت را زنان تشکیل می‌دهند. ۳۶ درصد کل کارکنان تحصیلات دانشگاهی دارند که ۶۵ درصد آنان در رشته‌های مهندسی یا علوم تحصیل کرده‌اند. ۳۳ درصد آموزش حرفه‌ای دیده‌اند و ۳۱ درصد بقیه نیز بدون آموزش قبلی هستند. شرکت براین باور است که تنها کارکنان باانگیزه بالا می‌توانند شرکت را قادر سازند تا نیازهای مشتریان و سهامداران را پاسخ گوید.
فرهنگ شرکت، کارکنان را توانمند می‌سازد تا همه استعدادهای خود را بروز دهند و به‌کار گیرند. برای تعالی افراد راههای زیرموردنظر شرکت قرار دارد: دست‌یابی به فرهنگ عملکرد برتر، استقرار برنامه تعالی رهبری، افزایش ذخیره استعدادها و مستحکم‌کردن کارراهه کارشناسی. راهی که زیمنس برای انگیزه دادن به کارکنان خود انتخاب کرده، عبارت است از گفت‌وگوی باز با کارکنان، درگیرساختن آنها درباره اهداف و دستاوردها و موفقیت توسعه شغلی آینده آنها. شرکت محیط کاری خلق کرده است که هریک از کارکنان دقیقا می‌دانند چه انتظاری از آنها می‌رود.
یک سیستم منظم بازخورد فراهم آمده است که کارکنان می‌توانند استعدادهای خود را شکوفا سازند. استعدادهای برتر از نظر زیمنس آنانی هستند که نتایج برجسته می‌آفرینند. آنها رهبران آینده زیمنس هستند. توانایی شرکت در قدردانی و رشد این استعدادهای برجسته، عامل اصلی در موفقیت شرکت است.

فروش:
در سال ۲۰۰۶، زیمنس با درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری و سود خالص ۸/۲ میلیارد دلاری در رتبه ۲۲ فهرست ۵۰۰ شرکت برتر جهانی قرار گرفت. تنها ۲۱ درصد این میزان فروش در آلمان بوده است. ۳۳ درصد در اروپا، ۲۵ درصد آمریکا، ۱۳ درصد آسیاپاسفیک بوده و ۸ درصد آفریقا و خاورمیانه را شامل می شده است. بدین ترتیب زیمنس در رتبه‌ای بالاتر نسبت به شرکتهای حوزه مهندسی الکتریک و الکترونیک مانند هیتاچی، ماتسوشیتا، سامسونگ، سونی و توشیبا قرار گرفته است.

http://rozup.ir/up/mostafabaghi/Pictures/Sitz-von-Siemens-Buiding-Technologies-in-Zug-300x200.jpg

شرکت در برنامه هسته‌ای ایران:

این شرکت در پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران نیز مشارکت داشته‌است. در سال ۲۰۱۲ مقامات ایرانی اعلام کردند که در تجهیزات فروخته شده به ایران مواد منفجره‌ای جاسازی شده بود که در صورت نصب و راه‌اندازی این قطعات، منفجر می‌شدند . در همین رابطه علاءالدین بروجردی اعلام کرد دانشمندان ایران در بازرسی‌های پیش از نصب نهایی از این مواد منفجره آگاه شدند و آنها را خنثی کردند. در واکنش، شرکت زیمنس این دعاوی ایران را تکذیب کرد و اعلام کرد که بعد از انقلاب ۱۹۷۹ با برنامه هسته‌ای ایران هیچگونه همکاری نداشته‌است.

آینده:
شرکت، نقشه و سناریوی آینده را در برنامه افق ۲۰۲۰ تعریف کرده است. براساس یک تحقیق مفصل انجام شده، شرکت آنچه در ۱۳ سال آینده در حوزه‌های اقتصاد، سیاسی، فناوری و اجتماعی انتظار وقوع دارد، پیش‌بینی کرده است. شرکت با رویکرد «تصاویر آینده» نگاهی ۱۰ ساله، ۲۰ ساله و ۳۰ ساله به آینده دارد. هدف، عبارت است از تعیین فناوریهای پیش رو و نیازهای آتی مصرف‌کننده برای کشف امکانات کسب و کار جدید در حوزه‌های انرژی، اتوماسیون، مواد، سلامت و بهداشت، اطلاعات و ارتباطات، حمل ونقل و خدمات

 

 منابع:

ویکی پدیا فارسی

صنعت

عصر نوشتن

آسان جی اس ام

جی اس ام آرنا

شگفت

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 83
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 24
 • آی پی دیروز : 37
 • بازدید امروز : 113
 • باردید دیروز : 81
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 9
 • بازدید هفته : 564
 • بازدید ماه : 1,526
 • بازدید سال : 19,539
 • بازدید کلی : 458,611
 • کدهای اختصاصی